Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
TL082CM
J-FET Amplifier 2 Circuit - 8-SOIC
Availability: In Stock
Package Type: SOIC-8
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the TL082CM by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the TL082CM
| Part Name | TL082CM |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| RoHS | No |
| Life Cycle Status | Obsolete |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | |
| Typical Voltage Gain (V) | 100 dB |
| Typical Dual Supply Voltage (V) | ±12 V, ±15 V, ±9 V |
| Typical Input Voltage Noise Density (V) | 25 (nV/√Hz) |
| Dimensions | 4.9 x 3.9 x 1.45 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Typical Slew Rate | 13 (V/µs) |
| Power Supply Type | Dual |
| Number Of Channels Per Chip | 2 |
| Rail To Rail | No |
| Typical Gain Bandwidth Product | 4 (MHz) |
| Width | 3.9 (mm) |
| Length | 4.9 (mm) |
| Package Type | SOIC |
| Minimum Operating Temperature | 0 °C |
| Height | 1.45 (mm) |
| Maximum Operating Temperature | +70 °C |
| Pin Count | 8 |
Inventory for the TL082CM by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
|
760 x $0.56
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
8,586
|
N/A | Visit Site |
No issues have been reported for the TL082CM
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.