Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
TL103WAID
Dual, 32-V, 900-kHz, 3-mV offset voltage operational amplifier with internal reference
Availability: In Stock
Package Type: SOIC-8
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the TL103WAID by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the TL103WAID
| Part Name | TL103WAID |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Life Cycle Status | End of Life |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Typical Voltage Gain (V) | 100 dB |
| Typical Input Voltage Noise Density (V) | 50 (nV/√Hz) |
| Dimensions | 5 x 4 x 1.5 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Typical Slew Rate | 0.4 (V/µs) |
| Power Supply Type | Single |
| Number Of Channels Per Chip | 2 |
| Rail To Rail | No |
| Maximum Operating Frequency | 100 kHz |
| Typical Gain Bandwidth Product | 900 (kHz) |
| Typical Single Supply Voltage (V) | 3 → 32 V |
| Width | 4 (mm) |
| Length | 5 (mm) |
| Package Type | SOIC |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 1.5 (mm) |
| Maximum Operating Temperature | +105 °C |
| Pin Count | 8 |
Inventory for the TL103WAID by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
3,119
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
6,165
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
4,900
|
1,270 x $0.24
|
Visit Site | |
| Arrow Electronics |
810
|
|
Visit Site | |
| Texas Instruments |
|
|
Visit Site | |
| Verical |
810
|
15 x $0.42
|
Visit Site |
No issues have been reported for the TL103WAID
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.