Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
TL1963AKTTR
1.5-A, 20-V, low-dropout voltage regulator with reverse current & reverse voltage protection
Availability: In Stock
Package Type: TO-263-5
CAD Models: Footprint
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the TL1963AKTTR by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Simulation Models
- More
- Alternates
Symbol
The 2D model for this
part is not available.
The Exact Symbol for this part is not available.
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
Simulation Models
Simulation Link
Download ModelMore
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the TL1963AKTTR
| Part Name | TL1963AKTTR |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Polarity | Positive |
| Number Of Outputs | 1 |
| Pin Count | 5 |
| Load Regulation | 18 mV |
| Dimensions | 10.67 x 9.65 x 4.83 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Reference Voltage (V) | 1.21 (V) |
| Quiescent Current (A) | 1 (mA) |
| Output Type | Adjustable |
| Height | 4.83 (mm) |
| Width | 9.65 (mm) |
| Length | 10.67 (mm) |
| Output Voltage (V) | 1.21 → 20 V |
| Package Type | D2PAK (TO-263) |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Minimum Input Voltage (V) | 1.9 V |
| Maximum Output Current (A) | 1.5 (A) |
| Maximum Operating Temperature | +125 °C |
| Maximum Input Voltage (V) | 20 V |
| Line Regulation | 5 mV |
Inventory for the TL1963AKTTR by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
17,670
|
178 x $1.95
|
Visit Site | |
| Texas Instruments |
79,247
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the TL1963AKTTR
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.