Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
TL431AILPM
Adjustable precision shunt regulator
Availability: In Stock
Package Type: TO-92-3
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the TL431AILPM by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the TL431AILPM
| Part Name | TL431AILPM |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Topology | Shunt |
| Initial Accuracy | ±1.0 % |
| Dimensions | 4.83 x 3.43 x 3.68 (mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Maximum Output Current (A) | 100 (mA) |
| Height | 3.68 (mm) |
| Width | 3.43 (mm) |
| Length | 4.83 (mm) |
| Package Type | TO-92 |
| Maximum Output Voltage (V) | 36 V |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Minimum Output Voltage (V) | 2.5 V |
| Nominal Voltage (V) | 2.5 - 36 (V) |
| Reference Type | Adjustable |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Pin Count | 3 |
| Maximum Input Voltage (V) | 37 V |
Inventory for the TL431AILPM by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
| Texas Instruments |
110,339
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the TL431AILPM
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.