Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
TL494CN
40V, 0.2A 300KHz PWM controller
Availability: In Stock
Package Type: PDIP-16
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the TL494CN by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the TL494CN
| Part Name | TL494CN |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Output Current (A) | 200 mA |
| Dimensions | 19.3 x 6.35 x 4.57 (mm) |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 40 V |
| Minimum Operating Supply Voltage (V) | 7 V |
| Maximum Switching Frequency | 300 kHz |
| Width | 6.35 (mm) |
| Length | 19.3 (mm) |
| Output Voltage (V) | 40 V |
| Package Type | PDIP |
| Minimum Operating Temperature | 0 °C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Height | 4.57 (mm) |
| Maximum Operating Temperature | +70 °C |
| Pin Count | 16 |
Inventory for the TL494CN by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
| Texas Instruments |
2,479,150
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the TL494CN
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.