Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
TL5001QD
PWM Controller with wide input range, with ±5% tolerance on reference, operation –20°C to 85°C
Availability: In Stock
Package Type: SOIC-8
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the TL5001QD by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the TL5001QD
| Part Name | TL5001QD |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Number Of Outputs | 1 |
| Dimensions | 5 x 4 x 1.5 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Output Current (A) | 3 (A) |
| Maximum Switching Frequency | 400 kHz |
| Width | 4 (mm) |
| Length | 5 (mm) |
| Height | 1.5 (mm) |
| Package Type | SOIC |
| Maximum Output Voltage (V) | 50 V |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Minimum Output Voltage (V) | 1 V |
| Minimum Input Voltage (V) | 3.6 V |
| Maximum Operating Temperature | +125 °C |
| Pin Count | 8 |
| Maximum Input Voltage (V) | 40 V |
| Controller Type | Boost Controller, Buck Controller, Flyback Controller |
Inventory for the TL5001QD by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
| Texas Instruments |
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the TL5001QD
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.