Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
TL7705AIP
5-V single-supply voltage supervisor with programmable delay time
Availability: In Stock
Package Type: PDIP-8
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the TL7705AIP by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the TL7705AIP
| Part Name | TL7705AIP |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Number Of Supervisors | 1 |
| Voltage Supervisor Type (V) | Supply |
| Maximum Monitored Voltage (V) | 10 (V) |
| Dimensions | 9.81 x 6.35 x 4.57 (mm) |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 18 V |
| Minimum Reset Threshold Voltage (V) | 4.5 (V) |
| Minimum Monitored Voltage (V) | 0 (V) |
| Maximum Reset Threshold Voltage (V) | 4.6 (V) |
| Minimum Operating Supply Voltage (V) | 3.5 V |
| Package Type | PDIP |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Pin Count | 8 |
Inventory for the TL7705AIP by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
99,294
|
107 x $2.80
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
690
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
1,833
|
470 x $0.74
|
Visit Site | |
| Arrow Europe |
300
|
|
Visit Site | |
| Texas Instruments |
4,961
|
|
Visit Site | |
| Verical |
2,470
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the TL7705AIP
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.