Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
TLC27M2IP
Dual, 16-V, 525-kHz, In to V- operational amplifier
Availability: In Stock
Package Type: PDIP-8
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the TLC27M2IP by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Simulation Models
- More
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
Simulation Models
Simulation Link
Download ModelMore
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the TLC27M2IP
| Part Name | TLC27M2IP |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Typical Voltage Gain (V) | 104.6 dB |
| Typical Input Voltage Noise Density (V) | 32 (nV/√Hz) |
| Dimensions | 9.81 x 6.35 x 4.57 (mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Typical Slew Rate | 0.43 (V/µs) |
| Power Supply Type | Single |
| Number Of Channels Per Chip | 2 |
| Rail To Rail | No |
| Typical Gain Bandwidth Product | 520 (kHz) |
| Typical Single Supply Voltage (V) | 5 → 15 V |
| Width | 6.35 (mm) |
| Length | 9.81 (mm) |
| Package Type | PDIP |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 4.57 (mm) |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Pin Count | 8 |
Inventory for the TLC27M2IP by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
18,112
|
238 x $1.26
|
Visit Site | |
| Texas Instruments |
|
|
Visit Site | |
| Verical |
300
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the TLC27M2IP
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.