Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
TLC5952DAP
24-channel constant-current LED driver with global brightness and LED open Short Detection
Availability: In Stock
Package Type: HTSSOP-32
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the TLC5952DAP by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the TLC5952DAP
| Part Name | TLC5952DAP |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Pin Count | 32 |
| Dimensions | 11.1 x 6.2 x 1.05 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Current Accuracy (A) | ±1 (%) |
| Height | 1.05 (mm) |
| Typical Operating Supply Voltage (V) | 3 → 5.5 V |
| Width | 6.2 (mm) |
| Length | 11.1 (mm) |
| Package Type | HTSSOP |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Number Of Segments | 24 |
| Maximum Supply Current (A) | 50 mA |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Matching | ±3 (%) |
Inventory for the TLC5952DAP by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
10,597
|
156 x $1.93
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
10,000
|
82 x $3.70
|
Visit Site | |
| Arrow Europe |
414
|
46 x $1.36
|
Visit Site | |
| Texas Instruments |
13,497
|
|
Visit Site | |
| Verical |
4,166
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the TLC5952DAP
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.