Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
TLC7226CN
8-Bit, 5 us Quad DAC, Parallel Input, Single / Dual Supply
Availability: In Stock
Package Type: PDIP-20
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the TLC7226CN by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the TLC7226CN
| Part Name | TLC7226CN |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Conversion Rate | 143 (ksps) |
| Integral Nonlinearity Error | ±1 (LSB) |
| Dimensions | 24.33 x 6.35 x 4.57 (mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Number Of Dac Channels | 4 |
| Power Supply Type | Dual, Single |
| Minimum Operating Temperature | 0 °C |
| Maximum Settling Time | 20 (µs) |
| Resolution | 8 bit |
| Digital Interface Type | Parallel |
| Typical Single Supply Voltage (V) | 15 V |
| Full Scale Error | ±2 (LSB) |
| Package Type | PDIP |
| Architecture | R-2R, Resistor String |
| Output Polarity | Bipolar, Unipolar |
| Voltage Reference (V) | External |
| Maximum Operating Temperature | 70 °C |
| Pin Count | 20 |
Inventory for the TLC7226CN by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
| Texas Instruments |
2,936
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the TLC7226CN
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.