Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
TLE9201SG
IC, 6A, H-bridge with SPI driver, 3.3/5V, DSO12, low standby current | Infineon TLE9201SG
Availability: In Stock
Package Type: BSOP-12
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the TLE9201SG by Infineon and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the TLE9201SG
| Part Name | TLE9201SG |
| Manufacturer | Infineon Technologies |
| Category | Electronic Components |
| RoHS | RoHS Compliant By Exemption |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Dimensions | 7.5 x 6.4 x 2.35 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Collector Emitter Voltage (V) | 28 V |
| Maximum Igbt Collector Current (A) | 6 (A) |
| Height | 2.35 (mm) |
| Width | 6.4 (mm) |
| Length | 7.5 (mm) |
| Package Type | DSO-12-17 |
| Typical Switching Frequency | 20 (kHz) |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Output Configuration | Full Bridge |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 28 V |
| Motor Type | BLDC |
| Maximum Operating Temperature | +150 °C |
| Pin Count | 12 |
Inventory for the TLE9201SG by Infineon from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
1,737
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
1,716
|
174 x $1.73
|
Visit Site | |
| Arrow Electronics |
2
|
1 x $2.05
|
Visit Site | |
| RS Americas |
5
|
|
Visit Site | |
| RS UK |
1,085
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the TLE9201SG
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.