Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
TLV1117-50IDCY
800-mA, 15-V, linear voltage regulator
Availability: In Stock
Package Type: SOT-223-4
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the TLV1117-50IDCY by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the TLV1117-50IDCY
| Part Name | TLV1117-50IDCY |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Polarity | Positive |
| Number Of Outputs | 1 |
| Pin Count | 3+Tab |
| Load Regulation | 15 mV |
| Dimensions | 6.7 x 3.7 x 1.7 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Reference Voltage (V) | 5.2 (V) |
| Quiescent Current (A) | 15 (mA) |
| Output Type | Fixed |
| Height | 1.7 (mm) |
| Width | 3.7 (mm) |
| Length | 6.7 (mm) |
| Output Voltage (V) | 5.1 V |
| Package Type | SOT-223 |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Minimum Input Voltage (V) | 6.4 V |
| Maximum Output Current (A) | 800 (mA) |
| Maximum Operating Temperature | +125 °C |
| Maximum Input Voltage (V) | 15 V |
| Line Regulation | 10 mV |
Inventory for the TLV1117-50IDCY by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
1,275
|
N/A | Visit Site | |
|
★ Featured
|
51,520
|
1,020 x $0.29
|
Visit Site | |
| Arrow Europe |
4,000
|
2,000 x $0.35
|
Visit Site | |
| Texas Instruments |
157,011
|
|
Visit Site | |
| Verical |
780
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the TLV1117-50IDCY
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.