Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
TLV274IN
Quad, 16-V, 3-MHz operational amplifier
Availability: In Stock
Package Type: PDIP-14
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the TLV274IN by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the TLV274IN
| Part Name | TLV274IN |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Typical Voltage Gain (V) | 110 dB |
| Typical Dual Supply Voltage (V) | ±5 (V) |
| Typical Input Voltage Noise Density (V) | 39 (nV/√Hz) |
| Dimensions | 19.3 x 6.35 x 4.57 (mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Typical Slew Rate | 2.4 (V/µs) |
| Power Supply Type | Dual, Single |
| Number Of Channels Per Chip | 4 |
| Rail To Rail | Rail to Rail Output |
| Typical Gain Bandwidth Product | 3 (MHz) |
| Typical Single Supply Voltage (V) | 5 V |
| Width | 6.35 (mm) |
| Length | 19.3 (mm) |
| Package Type | PDIP |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Amplifier Type | Precision |
| Height | 4.57 (mm) |
| Maximum Operating Temperature | +125 °C |
| Pin Count | 14 |
Inventory for the TLV274IN by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
505
|
211 x $1.43
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
695
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
16,500
|
128 x $2.36
|
Visit Site | |
| Arrow Europe |
50
|
25 x $0.79
|
Visit Site | |
| Texas Instruments |
1,095
|
|
Visit Site | |
| Verical |
400
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the TLV274IN
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.