Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
TLV3202AID
5.5-V, high-speed, dual push-pull comparator
Availability: In Stock
Package Type: SOIC-8
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the TLV3202AID by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Simulation Models
- More
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
Simulation Models
Simulation Link
Download ModelMore
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the TLV3202AID
| Part Name | TLV3202AID |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Comparator Type | Low Power |
| Dimensions | 3.1 x 3.1 x 0.95 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Typical Psrr | 85 (dB) |
| Power Supply Type | Single |
| Typical Cmrr | 70 (dB) |
| Typical Single Supply Voltage (V) | 2.7 → 5.5 V |
| Output Type | Push-Pull |
| Height | 0.95 (mm) |
| Width | 3.1 (mm) |
| Length | 3.1 (mm) |
| Package Type | MSOP |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Typical Response Time | 2.9 (ns) |
| Maximum Operating Temperature | +125 °C |
| Number Of Channels Per Chip | 1 |
| Pin Count | 8 |
Inventory for the TLV3202AID by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
425
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
56,889
|
745 x $0.40
|
Visit Site | |
| Texas Instruments |
282,410
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the TLV3202AID
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.