Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
TLV62090RGTT
3A High Efficiency Step Down Converter in 3x3mm QFN Package
Availability: In Stock
Package Type: VQFN-16
CAD Models: Footprint
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the TLV62090RGTT by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
The 2D model for this
part is not available.
The Exact Symbol for this part is not available.
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the TLV62090RGTT
| Part Name | TLV62090RGTT |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Number Of Outputs | 1 |
| Load Regulation | 0.04 %/A |
| Dimensions | 3.15 x 3.15 x 0.95 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Efficiency | 95 (%) |
| Maximum Output Current (A) | 3 (A) |
| Minimum Output Voltage (V) | 0.8 V |
| Line Regulation | 0.016 %/V |
| Output Type | Adjustable |
| Height | 0.95 (mm) |
| Width | 3.15 (mm) |
| Length | 3.15 (mm) |
| Package Type | QFN |
| Regulator Function | Buck Converter |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Minimum Input Voltage (V) | 2.5 V |
| Maximum Switching Frequency | 1.4 MHz |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Pin Count | 16 |
| Maximum Input Voltage (V) | 5.5 V |
| Maximum Output Voltage (V) | 5.5 V |
Inventory for the TLV62090RGTT by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
| Texas Instruments |
200,724
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the TLV62090RGTT
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.