Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
TM4C1294NCPDTI3
32-bit Arm Cortex-M4F based MCU with 120-MHZ, 1-MB flash, 256-KB RAM, USB, ENET MAC+PHY
Availability: In Stock
Package Type: TQFP-128
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the TM4C1294NCPDTI3 by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the TM4C1294NCPDTI3
| Part Name | TM4C1294NCPDTI3 |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Dimensions | 14.05 x 14.05 x 1.15 (mm) |
| Usb Channels | 1 |
| Width | 14.05 (mm) |
| Program Memory Size | 1.024 MB |
| Data Bus Width | 32 (bit) |
| Instruction Set Architecture | Harvard |
| Program Memory Type | Flash |
| Package Type | TQFP |
| Adcs | 20 x 12 bit |
| Data Rate | 480 (Mbps) |
| Number Of Pwm Units | 1 x 16 bit |
| Number Of Adc Units | 2 |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Maximum Frequency | 120 (MHz) |
| Family Name | ARM9 |
| Device Core | ARM Cortex M4F |
| Length | 14.05 (mm) |
| Ram Size | 256 kB |
| Pin Count | 128 |
| Pulse Width Modulation | 1 x 16 bit |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Number Of Ethernet Channels | 1 |
| Height | 1.15 (mm) |
| Typical Operating Supply Voltage (V) | 3.3 V |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
Inventory for the TM4C1294NCPDTI3 by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
656
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
5,000
|
24 x $12.85
|
Visit Site | |
| Texas Instruments |
1,418
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the TM4C1294NCPDTI3
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.