Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
TMP235A4DCKT
1C analog temperature sensor, 10 mV/C
Availability: In Stock
Package Type: SC70-5
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the TMP235A4DCKT by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the TMP235A4DCKT
| Part Name | TMP235A4DCKT |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Life Cycle Status | End of Life |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Dimensions | 2.15 x 1.4 x 1 (mm) |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 5.5 V |
| Operating Temperature Range | -40 → +150 °C |
| Series | TMP23x |
| Minimum Operating Supply Voltage (V) | 2.3 V |
| Output Type | CMOS |
| Height | 1 (mm) |
| Width | 1.4 (mm) |
| Length | 2.15 (mm) |
| Sensor Function | Temperature |
| Sensor Gain | 10 (mV/°C) |
| Interface Type | Analogue |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Package Type | SC-70 |
| Maximum Operating Temperature | +150 °C |
| Pin Count | 5 |
| Accuracy | ±1 (°C) |
Inventory for the TMP235A4DCKT by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
|
N/A | Visit Site | |
|
★ Featured
|
209,600
|
2,960 x $0.12
|
Visit Site | |
| Arrow Electronics |
2
|
1 x $0.38
|
Visit Site | |
| Texas Instruments |
168,741
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the TMP235A4DCKT
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.