Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
TMP75CID
1.4V-Capable Temperature Sensor with I2C/SMBus Interface with One-Shot Mode in LM75 Pinout
Availability: In Stock
Package Type: SOIC-8
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the TMP75CID by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the TMP75CID
| Part Name | TMP75CID |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Life Cycle Status | End of Life |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Dimensions | 5 x 4 x 1.5 (mm) |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 3.6 V |
| Operating Temperature Range | -55 to +125 °C |
| Maximum Operating Temperature | +125 °C |
| Minimum Operating Supply Voltage (V) | 1.4 V |
| Output Type | Digital |
| Height | 1.5 (mm) |
| Width | 4 (mm) |
| Length | 5 (mm) |
| Sensor Function | Temperature |
| Package Type | SOIC |
| Interface Type | Serial-I2C, SMBus |
| Minimum Operating Temperature | -55 °C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Resolution | 12 bit |
| Pin Count | 8 |
| Accuracy | ±1 (°C) |
Inventory for the TMP75CID by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
73
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
6,640
|
300 x $1.01
|
Visit Site | |
| Texas Instruments |
20,496
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the TMP75CID
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.