Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
TMS320LF2407APGEA
16-bit DSP, 40-MHz, 32-kw flash, 144-pin
Availability: In Stock
Package Type: LQFP-144
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the TMS320LF2407APGEA by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the TMS320LF2407APGEA
| Part Name | TMS320LF2407APGEA |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Data Bus Width | 16 (bit) |
| Dimensions | 20 x 20 x 1.4 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Program Memory Type | Flash EEPROM |
| Numeric And Arithmetic Format | Fixed Point |
| Height | 1.4 (mm) |
| Typical Operating Supply Voltage (V) | 3.3 V, 5 V |
| Width | 20 (mm) |
| Length | 20 (mm) |
| Package Type | LQFP |
| Maximum Frequency | 40 (MHz) |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Program Memory Size | 64 kB |
| Device Million Instructions Per Second | 40 (MIPS) |
| Ram Size | 5 kB |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Pin Count | 144 |
| Instruction Set Architecture | Harvard |
Inventory for the TMS320LF2407APGEA by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
| Texas Instruments |
3,459
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the TMS320LF2407APGEA
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.