Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
TOP247YN
Converter Offline Flyback Topology 66kHz ~ 132kHz TO-220-7C
Availability: In Stock
Package Type: TO-220
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the TOP247YN by Power Integrations and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the TOP247YN
| Part Name | TOP247YN |
| Manufacturer | Power Integrations |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Dimensions | 9.83 x 6.6 x 3.68 (mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Operating Temperature Range | -40 → +150 °C |
| Input Voltage Range (V) | 85 → 265 V ac |
| Height | 3.68 (mm) |
| Width | 4.7 (mm) |
| Length | 9.83 (mm) |
| Current Limit (A) | 3.852 (A) |
| Package Type | DIPB |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Minimum Input Voltage (V) | 85 V ac |
| Maximum Operating Temperature | +150 °C |
| Pin Count | 7 |
| Maximum Input Voltage (V) | 265 V ac |
Inventory for the TOP247YN by Power Integrations from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
510
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
19,000
|
216 x $1.39
|
Visit Site | |
| Avnet America |
|
|
Visit Site | |
| Farnell UK |
851
|
|
Visit Site | |
| Newark |
949
|
|
Visit Site | |
| RS UK |
1,200
|
|
Visit Site | |
| TME |
285
|
|
Visit Site | |
| element14 Singapore |
900
|
1 x $2.98
|
Visit Site |
No issues have been reported for the TOP247YN
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.