Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
TOP265EG
AC/DC, 85-264VAC, 81W, 6SIP; Supply Voltage Min: 85VAC; Supply Voltage Max: 265VAC
Availability: Out of Stock
Package Type: SIP-7
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the TOP265EG by Power Integrations and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the TOP265EG
| Part Name | TOP265EG |
| Manufacturer | Power Integrations |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Dimensions | 10.24 x 2.06 x 8.25 (mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Operating Temperature Range | -40 → +150 °C |
| Maximum Operating Temperature | +150 °C |
| Input Voltage Range (V) | 85 → 265 V ac |
| Length | 10.24 (mm) |
| Height | 8.25 (mm) |
| Typical Operating Supply Voltage (V) | 230 V ac |
| Width | 2.06 (mm) |
| Output Voltage Range (V) | 5 V dc |
| Current Limit (A) | 1.81 (A) |
| Package Type | eSIP-7C |
| Maximum Output Voltage (V) | 5 V dc |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Output Current Range (A) | 7 A |
| Maximum Output Current (A) | 7 (A) |
| Pin Count | 6 |
| Maximum Input Voltage (V) | 265 V ac |
| Minimum Input Voltage (V) | 85 V ac |
No issues have been reported for the TOP265EG
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.