Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
TPA3116D2DAD
50-W stereo, 100-W mono, 4.5- to 26-V supply, analog input Class-D audio amplifier w/ SpeakerGuard™
Availability: In Stock
Package Type: HTSSOP-32
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the TPA3116D2DAD by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the TPA3116D2DAD
| Part Name | TPA3116D2DAD |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Amplifier Class | Class D |
| Maximum Power | 50 (W) |
| Output Signal Type | Differential |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Input Signal Type | Differential, Single Ended |
| Power Supply Type | Single |
| Number Of Channels Per Chip | 2 |
| Output Type | 1 Channel Mono, 2 Channel Stereo |
| Application | Audio Equipment |
| Typical Single Supply Voltage (V) | 4.5 → 26 V |
| Package Type | HTSSOP |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Amplifier Type | Audio |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Pin Count | 32 |
| Dimensions | 11.1 x 6.2 x 1.05 (mm) |
Inventory for the TPA3116D2DAD by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
| Texas Instruments |
23,962
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the TPA3116D2DAD
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.