Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
TPHR8504PL,L1Q
N-Channel 40 V 150A (Tc) 1W (Ta), 170W (Tc) Surface Mount 8-SOP Advance (5x5)
Availability: Out of Stock
Package Type: SOP-8
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the TPHR8504PL,L1Q by Toshiba and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the TPHR8504PL,L1Q
| Part Name | TPHR8504PL,L1Q |
| Manufacturer | Toshiba Semiconductor |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Maximum Drain Source Voltage (V) | 40 V |
| Channel Mode | Enhancement |
| Maximum Continuous Drain Current (A) | 150 A |
| Series | TPHR8504PL |
| Channel Type | N |
| Maximum Gate Threshold Voltage (V) | 1.4 (V) |
| Package Type | SOP |
| Number Of Elements Per Chip | 1 |
| Pin Count | 8 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Transistor Material | Silicon |
| Maximum Drain Source Resistance | 2.4 Ω |
No issues have been reported for the TPHR8504PL,L1Q
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.