Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
TPIC6595N
8-bit shift register with 250mA/ch
Availability: In Stock
Package Type: PDIP-20
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the TPIC6595N by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the TPIC6595N
| Part Name | TPIC6595N |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Triggering Type | Positive Edge |
| Dimensions | 24.33 x 6.35 x 4.57 (mm) |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 5.5 V |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Minimum Operating Supply Voltage (V) | 4.5 V |
| Logic Function | Shift Register |
| Number Of Stages | 8 |
| Operation Mode | Serial to Serial, Parallel |
| Package Type | PDIP |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Number Of Elements | 1 |
| Maximum Operating Temperature | 125 °C |
| Pin Count | 20 |
Inventory for the TPIC6595N by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
798
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
250
|
57 x $5.36
|
Visit Site | |
| Arrow Electronics |
13
|
|
Visit Site | |
| Texas Instruments |
|
|
Visit Site | |
| Verical |
13
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the TPIC6595N
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.