Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
TPIC6B595DW
8-bit shift register with 150mA/ch
Availability: In Stock
Package Type: SOIC-20
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the TPIC6B595DW by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the TPIC6B595DW
| Part Name | TPIC6B595DW |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Life Cycle Status | End of Life |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Triggering Type | Positive Edge |
| Dimensions | 12.8 x 7.52 x 2.35 (mm) |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 5.5 V |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Logic Function | Shift Register |
| Minimum Operating Supply Voltage (V) | 4.5 V |
| Length | 12.8 (mm) |
| Number Of Stages | 8 |
| Width | 7.52 (mm) |
| Operation Mode | Serial to Serial/Parallel |
| Height | 2.35 (mm) |
| Package Type | SOIC |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number Of Elements | 1 |
| Maximum Operating Temperature | +125 °C |
| Pin Count | 20 |
Inventory for the TPIC6B595DW by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
|
475 x $0.79
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
45,000
|
530 x $0.57
|
Visit Site | |
| Mouser |
|
N/A | Visit Site | |
| Texas Instruments |
|
|
Visit Site |
Related Questions
TPIC6B595DW
Your pinout of the foot print has incorrect pin locations for VCC, ~SRCLR, SER_IN Cheers Mike
Added 11Â months, 1Â week ago.
No issues have been reported for the TPIC6B595DW
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.