Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
TPS3619-33DGK
Battery-backup supervisor for RAM retention
Availability: In Stock
Package Type: VSSOP-8
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the TPS3619-33DGK by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the TPS3619-33DGK
| Part Name | TPS3619-33DGK |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Number Of Supervisors | 1 |
| Manual Reset | Yes |
| Maximum Monitored Voltage (V) | 3 (V) |
| Dimensions | 3 x 3 x 0.97 (mm) |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 5.5 V |
| Minimum Monitored Voltage (V) | 2.93 (V) |
| Minimum Operating Supply Voltage (V) | 1.65 V |
| Power Fail Detection | Yes |
| Output Driver | Active Low |
| Package Type | MSOP |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Pin Count | 8 |
| Maximum Reset Active Time | 140 (ms) |
Inventory for the TPS3619-33DGK by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
| Texas Instruments |
175,610
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the TPS3619-33DGK
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.