Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
TPS54020RUWR
4.5-V to 17-V, 10-A synchronous SWIFT™ buck converter with out-of-phase synchronization
Availability: In Stock
Package Type: VQFN-HR-15
CAD Models: Symbol and Footprint
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the TPS54020RUWR by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Simulation Models
- More
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
Simulation Models
Simulation Link
Download ModelMore
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the TPS54020RUWR
| Part Name | TPS54020RUWR |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Number Of Outputs | 1 |
| Output Type | Adjustable |
| Package Type | VQFN-HR |
| Maximum Output Voltage (V) | 5 V |
| Minimum Output Voltage (V) | 0.6 V |
| Minimum Input Voltage (V) | 4.5 V |
| Maximum Output Current (A) | 10 (A) |
| Pin Count | 15 Pin |
| Regulator Function | Step Down Converter |
Inventory for the TPS54020RUWR by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
1,840
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
1,795
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
13,760
|
91 x $3.30
|
Visit Site | |
| Texas Instruments |
31,810
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the TPS54020RUWR
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.