Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
TPS62007DGS
3.3-V Output, 600-mA, 95% Efficient Step-Down Converter in MSOP-10
Availability: In Stock
Package Type: VSSOP-10
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the TPS62007DGS by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the TPS62007DGS
| Part Name | TPS62007DGS |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Number Of Outputs | 1 |
| Load Regulation | 0.6 % |
| Dimensions | 3 x 3 x 1.02 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Width | 3 (mm) |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Line Regulation | 0.05 %/V |
| Output Type | Fixed |
| Maximum Switching Frequency | 1000 kHz |
| Efficiency | 95 (%) |
| Length | 3 (mm) |
| Height | 1.02 (mm) |
| Package Type | MSOP |
| Switching Regulator | Yes |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Minimum Input Voltage (V) | 2 V |
| Maximum Output Current (A) | 600 (mA) |
| Pin Count | 10 |
| Maximum Input Voltage (V) | 5.5 V |
| Regulator Function | Buck Controller |
Inventory for the TPS62007DGS by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
10,652
|
179 x $1.68
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
13,640
|
159 x $1.90
|
Visit Site | |
| Arrow Europe |
560
|
|
Visit Site | |
| Texas Instruments |
55,130
|
|
Visit Site | |
| Verical |
1,228
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the TPS62007DGS
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.