Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
TPS7101QD
500-mA, 10-V, low-dropout voltage regulator with enable & RESET with delay
Availability: In Stock
Package Type: SOIC-8
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the TPS7101QD by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the TPS7101QD
| Part Name | TPS7101QD |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Polarity | Positive |
| Dimensions | 4.9 x 3.91 x 1.58 (mm) |
| Width | 3.91 (mm) |
| Reference Voltage (V) | 1.178 (V) |
| Accuracy | ±3 (%) |
| Number Of Outputs | 1 |
| Load Regulation | 22 mV |
| Output Type | Adjustable |
| Package Type | SOIC |
| Maximum Operating Temperature | +125 °C |
| Quiescent Current (A) | 0.285 (mA) |
| Line Regulation | 18 mV |
| Length | 4.9 (mm) |
| Pin Count | 8 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Height | 1.58 (mm) |
| Output Voltage (V) | 1.2 → 9.75 V |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Power Rating | 0.725 (W) |
| Maximum Output Current (A) | 500 (mA) |
| Maximum Input Voltage (V) | 10 V |
| Minimum Input Voltage (V) | 2.5 V |
Inventory for the TPS7101QD by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
2,500
|
35 x $8.66
|
Visit Site | |
| Arrow Europe |
225
|
|
Visit Site | |
| Texas Instruments |
4,075
|
|
Visit Site | |
| Verical |
1,789
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the TPS7101QD
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.