Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
TPS72012DRVT
350-mA, low-VIN (1.1-V), high-PSRR, low-IQ, low-dropout voltage regulator with enable
Availability: In Stock
Package Type: WSON-6
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the TPS72012DRVT by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Simulation Models
- More
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
Simulation Models
Simulation Link
Download ModelMore
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the TPS72012DRVT
| Part Name | TPS72012DRVT |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Polarity | Positive |
| Number Of Outputs | 1 |
| Load Regulation | -15 μV/mA |
| Dimensions | 2.1 x 2.1 x 0.75 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Operating Temperature | +125 °C |
| Line Regulation | 16 μV/V |
| Quiescent Current (A) | 38 (µA) |
| Output Type | Fixed |
| Height | 0.75 (mm) |
| Width | 2.1 (mm) |
| Length | 2.1 (mm) |
| Output Voltage (V) | 0.9 → 3.6 V |
| Package Type | SON |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Power Rating | 1.58 (W) |
| Minimum Input Voltage (V) | 1.1 V |
| Maximum Output Current (A) | 350 (mA) |
| Pin Count | 6 |
| Maximum Input Voltage (V) | 4.5 V |
| Accuracy | ±2 (%) |
Inventory for the TPS72012DRVT by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
411
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
29,405
|
620 x $0.49
|
Visit Site | |
| Texas Instruments |
72,495
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the TPS72012DRVT
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.