Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
TPS73625DBVT
400-mA, high-accuracy, ultra-low-dropout voltage regulator with reverse current protection & enable
Availability: In Stock
Package Type: SOT-23-5
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the TPS73625DBVT by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Simulation Models
- More
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
Simulation Models
Simulation Link
Download ModelMore
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the TPS73625DBVT
| Part Name | TPS73625DBVT |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Polarity | Positive |
| Number Of Outputs | 1 |
| Load Regulation | 0.002 %/mA |
| Dimensions | 2.9 x 1.6 x 1.15 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Quiescent Current (A) | <0.001 (mA) |
| Maximum Operating Temperature | +125 °C |
| Line Regulation | 0.01 %/V |
| Regulator Type | Low Dropout Voltage |
| Output Type | Fixed |
| Height | 1.15 (mm) |
| Width | 1.6 (mm) |
| Length | 2.9 (mm) |
| Output Voltage (V) | 2.5 V |
| Package Type | SOT-23 |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Minimum Input Voltage (V) | 1.7 V |
| Maximum Output Current (A) | 400 (mA) |
| Pin Count | 5 |
| Maximum Input Voltage (V) | 5.5 V |
| Accuracy | ±0.5 (%) |
Inventory for the TPS73625DBVT by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
862
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
7,660
|
176 x $1.71
|
Visit Site | |
| Arrow Electronics |
6
|
1 x $1.31
|
Visit Site | |
| Texas Instruments |
31,910
|
|
Visit Site | |
| Verical |
6
|
5 x $1.31
|
Visit Site |
No issues have been reported for the TPS73625DBVT
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.