Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
TPS82130SILT
17-V input 3-A step-down converter module with integrated inductor
Availability: Out of Stock
Package Type: USIP-8
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the TPS82130SILT by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the TPS82130SILT
| Part Name | TPS82130SILT |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Dimensions | 3.1 x 2.9 x 1.45 (mm) |
| Minimum Output Current (A) | 0 (A) |
| Width | 2.9 (mm) |
| Switching Regulator | Yes |
| Number Of Outputs | 1 |
| Load Regulation | 0.12 %/A |
| Output Type | Adjustable |
| Maximum Switching Frequency | 2 MHz |
| Package Type | uSiP |
| Maximum Operating Temperature | +125 °C |
| Converter Type | Step Down |
| Line Regulation | 0.002 %/V |
| Length | 3.1 (mm) |
| Minimum Output Voltage (V) | 0.9 V |
| Pin Count | 8 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Height | 1.45 (mm) |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Minimum Input Voltage (V) | 3 V |
| Maximum Output Current (A) | 3 (A) |
| Maximum Input Voltage (V) | 17 V |
| Maximum Output Voltage (V) | 6 V |
No issues have been reported for the TPS82130SILT
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.