Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
TQ2SA-L-5V
Relay, Surface Mount, 14 mA +/- 10 % (Operational) (Typ.), 5 VDC (Typ.), DPDT | Panasonic Electronic Components TQ2SA-L-5V
Availability: In Stock
CAD Models: Symbol and Footprint
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the TQ2SA-L-5V by Panasonic and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the TQ2SA-L-5V
| Part Name | TQ2SA-L-5V |
| Manufacturer | Panasonic |
| Category | Relays |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Dimensions | 14 x 5.6 x 9 (mm) |
| Coil Voltage (V) | 5 (V dc) |
| Maximum Switching Power Dc | 60 W |
| Terminal Type | SMD Tab |
| Maximum Switching Current Ac (A) | 2 A |
| Life | 100000000 (Mechanical) cycles |
| Coil Power | 70 (mW) |
| Isolation Coil To Contact | 1.5 (kV rms) |
| Coil Resistance | 357 (Ω) |
| Maximum Operating Temperature | +70 (°C) |
| Latching | Yes |
| Maximum Switching Voltage Dc (V) | 220 (V dc) |
| Operating Temperature Range | -40 → +70 (°C) |
| Switching Current (A) | 2 (A) |
| Contact Configuration | DPDT |
| Maximum Switching Current Dc (A) | 2 A |
| Depth | 9 (mm) |
| Maximum Switching Voltage Ac (V) | 125 (V ac) |
| Maximum Switching Power Ac | 62.5 (VA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Length | 14 (mm) |
| Height | 5.6 (mm) |
| Minimum Operating Temperature | -40 (°C) |
| Contact Material | Gold Plated |
Inventory for the TQ2SA-L-5V by Panasonic from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
221
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
77
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
2,320
|
139 x $2.50
|
Visit Site | |
| Onlinecomponents |
905
|
|
Visit Site | |
| RS Americas |
25
|
|
Visit Site | |
| Verical |
900
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the TQ2SA-L-5V
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.