Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
TS9011SCX RFG
250mA Low Quiescent Current CMOS LDO
Availability: Out of Stock
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the TS9011SCX RFG by taiwan and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the TS9011SCX RFG
| Part Name | TS9011SCX RFG |
| Manufacturer | Taiwan Semiconductor Corporation |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Polarity | Positive |
| Number Of Outputs | 1 |
| Load Regulation | 80 mV |
| Dimensions | 3.1 x 1.7 x 1.2 (mm) |
| Line Regulation | 0.3 % |
| Maximum Output Current (A) | 250 (mA) |
| Regulator Type | Low Dropout Voltage |
| Output Type | Fixed |
| Height | 1.2 (mm) |
| Width | 1.7 (mm) |
| Length | 3.1 (mm) |
| Output Voltage (V) | 3.3 V |
| Package Type | SOT-23 |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Power Rating | 0.3 (W) |
| Accuracy | ±2 (%) |
| Maximum Operating Temperature | +150 °C |
| Pin Count | 3 |
| Maximum Input Voltage (V) | 12 V |
| Quiescent Current (A) | 0.002 (mA) |
No issues have been reported for the TS9011SCX RFG
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.