Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
TS922AIPT
Standard (General Purpose) Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-TSSOP
Availability: In Stock
Package Type: TSSOP-8
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the TS922AIPT by STMicroelectronics and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the TS922AIPT
| Part Name | TS922AIPT |
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Typical Voltage Gain (V) | 106 dB |
| Typical Input Voltage Noise Density (V) | 9 (nV/√Hz) |
| Dimensions | 3.1 x 4.5 x 1.05 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Typical Slew Rate | 1.3 (V/µs) |
| Power Supply Type | Single |
| Number Of Channels Per Chip | 2 |
| Rail To Rail | Rail to Rail Input/Output |
| Maximum Operating Frequency | 1 kHz |
| Typical Gain Bandwidth Product | 4 (MHz) |
| Typical Single Supply Voltage (V) | 2.7 → 12 V |
| Width | 4.5 (mm) |
| Length | 3.1 (mm) |
| Package Type | TSSOP |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Amplifier Type | Audio |
| Height | 1.05 (mm) |
| Maximum Operating Temperature | +125 °C |
| Pin Count | 8 |
Inventory for the TS922AIPT by STMicroelectronics from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
3,760
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
11,787
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
59,847
|
805 x $0.37
|
Visit Site | |
| Arrow Europe |
76,000
|
4,000 x $0.33
|
Visit Site | |
| Avnet America |
|
|
Visit Site | |
| Farnell UK |
2,436
|
|
Visit Site | |
| Newark |
2,436
|
|
Visit Site | |
| TME |
4,042
|
|
Visit Site | |
| Verical |
8,000
|
|
Visit Site | |
| element14 Singapore |
2,436
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the TS922AIPT
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.