Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
TSB41AB1PAP
IEEE 1394a 1-port cable transceiver/arbiter
Availability: In Stock
Package Type: HTQFP-64
CAD Models: Footprint
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the TSB41AB1PAP by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
The 2D model for this
part is not available.
The Exact Symbol for this part is not available.
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the TSB41AB1PAP
| Part Name | TSB41AB1PAP |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Life Cycle Status | End of Life |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Interface Standards | IEEE 1394-1995, IEEE 1394a-2000 |
| Typical Dual Supply Voltage (V) | 3 V, 3.3 V |
| Dimensions | 10 x 10 x 1 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Power Supply Type | Single |
| Height | 1 (mm) |
| Width | 10 (mm) |
| Length | 10 (mm) |
| Package Type | HTQFP |
| Minimum Operating Temperature | 0 °C |
| Number Of Transmitters | 1 |
| Number Of Receivers | 1 |
| Maximum Operating Temperature | +70 °C |
| Pin Count | 64 |
Inventory for the TSB41AB1PAP by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
84,104
|
69 x $4.36
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
7,565
|
325 x $0.93
|
Visit Site | |
| Texas Instruments |
4,756
|
|
Visit Site | |
| Verical |
4,800
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the TSB41AB1PAP
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.