Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
TXB0106PWR
6-Bit Bidirectional Voltage-Level Translator with Auto Direction Sensing and +/-15-kV ESD Protect
Availability: In Stock
Package Type: TSSOP-16
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the TXB0106PWR by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the TXB0106PWR
| Part Name | TXB0106PWR |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Maximum Low Level Output Current (A) | 0.02 (mA) |
| Dimensions | 5 x 4.4 x 1.15 (mm) |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 3.6 V, 5.5 V |
| Minimum Operating Supply Voltage (V) | 1.2 V, 1.65 V |
| Maximum Propagation Delay Time Maximum Cl | 9.5 ns @ 1.8 V |
| Logic Function | Voltage Level Translator |
| Output Type | 3 State |
| Package Type | TSSOP |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Pin Count | 16 |
| Maximum High Level Output Current (A) | -0.02 (mA) |
Inventory for the TXB0106PWR by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
2,371
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
51,119
|
950 x $0.32
|
Visit Site | |
| Arrow Europe |
10,000
|
2,000 x $0.82
|
Visit Site | |
| Texas Instruments |
2,666,154
|
|
Visit Site | |
| Verical |
1,086
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the TXB0106PWR
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.