Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
TXS0102DQMR
2-Bit Bidirectional Voltage-Level Shifter for Open-Drain and Push-Pull Application
Availability: In Stock
Package Type: X2SON-8
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the TXS0102DQMR by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the TXS0102DQMR
| Part Name | TXS0102DQMR |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Maximum Low Level Output Current (A) | 1 (mA) |
| Maximum High Level Output Current (A) | -20 (µA) |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 3.6 V, 5.5 V |
| Minimum Operating Supply Voltage (V) | 1.65 V, 2.3 V |
| Logic Function | Voltage Level Translator |
| Output Type | Open Drain, Push-Pull |
| Package Type | X2SON |
| Number Of Elements Per Chip | 1 |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Translation | Bi-Directional |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Pin Count | 8 |
| Dimensions | 1.85 x 1.25 x 0.35 (mm) |
Inventory for the TXS0102DQMR by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
6,354
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
15,526
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
54,190
|
1,445 x $0.21
|
Visit Site | |
| Arrow Europe |
27,000
|
3,000 x $0.40
|
Visit Site | |
| Texas Instruments |
1,301
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the TXS0102DQMR
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.