Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
TXS0108EPW
Voltage Level Translator Bidirectional 1 Circuit 8 Channel 60Mbps 20-TSSOP
Availability: Out of Stock
Package Type: TSSOP-20
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the TXS0108EPW by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the TXS0108EPW
| Part Name | TXS0108EPW |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | |
| Maximum Low Level Output Current (A) | 50 (mA) |
| Dimensions | 6.5 x 4.4 x 1.15 (mm) |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 3.6 V, 5.5 V |
| Minimum Operating Supply Voltage (V) | 1.2 V, 1.65 V |
| Maximum Propagation Delay Time Maximum Cl | 312 ns @ 1.8 V |
| Logic Function | Voltage Level Translator |
| Output Type | Open Drain |
| Package Type | TSSOP |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Pin Count | 20 |
| Maximum High Level Output Current (A) | -50 (mA) |
We could not find inventory or pricing across major distributors for the TXS0108EPW by Texas Instruments.
Related Questions
Is it available for KiCad V8?
This is a first time to use KiCad . After importing this model in KiCad V8, failed with err :... (more)
Added 1Â year, 6Â months ago.
No issues have been reported for the TXS0108EPW
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.