Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
UC2525AN
35V, Dual 0.4A 400KHz PWM controller with -25C to 85C
Availability: In Stock
Package Type: PDIP-16
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the UC2525AN by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the UC2525AN
| Part Name | UC2525AN |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Pin Count | 16 |
| Number Of Outputs | 2 |
| Maximum Duty Cycle | 49 (%) |
| Dimensions | 19.3 x 6.35 x 4.57 (mm) |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 35 V |
| Fall Time | 50 (ns) |
| Control Method | Voltage |
| Minimum Operating Supply Voltage (V) | 4.5 V |
| Rise Time | 100 (ns) |
| Maximum Switching Frequency | 400 kHz |
| Width | 6.35 (mm) |
| Length | 19.3 (mm) |
| Height | 4.57 (mm) |
| Package Type | PDIP |
| Minimum Operating Temperature | -25 °C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Pwm Controller Type | Voltage Mode |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Output Current (A) | 400 mA |
| Topology | Boost, Flyback, Forward, Full Bridge, Half Bridge, Push-Pull |
Inventory for the UC2525AN by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
2,207
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
730
|
142 x $2.12
|
Visit Site | |
| Texas Instruments |
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the UC2525AN
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.