Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
UC28023DW
Single ended economy high speed PWM controller
Availability: In Stock
Package Type: SOIC-16
CAD Models: Footprint
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the UC28023DW by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Simulation Models
- More
- Alternates
Symbol
The 2D model for this
part is not available.
The Exact Symbol for this part is not available.
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
Simulation Models
Simulation Link
Download ModelMore
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the UC28023DW
| Part Name | UC28023DW |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Pin Count | 16 |
| Rise Time | 60 (ns) |
| Dimensions | 10.28 x 7.52 x 2.35 (mm) |
| Output Current (A) | 1.5 A |
| Fall Time | 60 (ns) |
| Control Method | Current, Voltage |
| Maximum Switching Frequency | 1000 kHz |
| Width | 7.52 (mm) |
| Length | 10.28 (mm) |
| Package Type | SOIC |
| Maximum Duty Cycle | 90 (%) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Height | 2.35 (mm) |
| Maximum Operating Temperature | +105 °C |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Topology | Boost, Flyback, Forward, Full Bridge, Half Bridge, Push-Pull |
Inventory for the UC28023DW by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
10,035
|
90 x $3.33
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
1,501
|
141 x $2.14
|
Visit Site | |
| Arrow Europe |
320
|
|
Visit Site | |
| Texas Instruments |
|
|
Visit Site | |
| Verical |
15
|
3 x $2.42
|
Visit Site |
No issues have been reported for the UC28023DW
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.