Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
UC2825N
Enhanced 30V, 1.5A double ended 1MHz PWM controller with 9.2V/8.4V UVLO, 80% duty cycle, -40C to 85C
Availability: Out of Stock
Package Type: PDIP-16
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the UC2825N by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the UC2825N
| Part Name | UC2825N |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Number Of Outputs | 2 |
| Topology | Boost, Flyback, Forward, Full Bridge, Half Bridge, Push-Pull |
| Pwm Controller Type | Current Mode |
| Output Current (A) | 1.5 A |
| Dimensions | 19.3 x 6.35 x 4.57 (mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Control Method | Current, Voltage |
| Maximum Switching Frequency | 1000 kHz |
| Width | 6.35 (mm) |
| Length | 19.3 (mm) |
| Height | 4.57 (mm) |
| Package Type | PDIP |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Maximum Duty Cycle | 80 (%) |
| Rise Time | 30 (ns) |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Pin Count | 16 |
| Fall Time | 30 (ns) |
Inventory for the UC2825N by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
| Texas Instruments |
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the UC2825N
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.