Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
UC2854N
Bipolar CCM PFC controller supporting line freq. across 50Hz-400Hz range, –40°C to 85°C
Availability: In Stock
Package Type: PDIP-16
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the UC2854N by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the UC2854N
| Part Name | UC2854N |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Zero Power Detection | Yes |
| Dimensions | 19.3 x 6.35 x 4.57 (mm) |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 35 V |
| Maximum Source Current (A) | 14 (µA) |
| Length | 19.3 (mm) |
| Maximum Switching Frequency | 118 kHz |
| Start Up Supply Current (A) | 1.5 (mA) |
| Width | 6.35 (mm) |
| Maximum Supply Current (A) | 10 mA |
| Package Type | PDIP |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Ic Type | Power Factor Pre-Regulator Circuit IC |
| Mounting Type | Through Hole |
| Height | 4.57 (mm) |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Pin Count | 16 |
Inventory for the UC2854N by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
3,245
|
|
Visit Site | |
| Mouser |
|
|
Visit Site | |
| Texas Instruments |
25
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the UC2854N
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.