Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
UC3844AD
30-V, 1A, 500KHz current mode PWM controller with 16V/10V UVLO 50% duty cycle, 0°C to 70°C
Availability: In Stock
Package Type: SOIC-14
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the UC3844AD by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the UC3844AD
| Part Name | UC3844AD |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Number Of Outputs | 1 |
| Maximum Duty Cycle | 50 (%) |
| Dimensions | 8.65 x 3.91 x 1.58 (mm) |
| Output Current (A) | 1 A |
| Fall Time | 50 (ns) |
| Control Method | Current |
| Maximum Switching Frequency | 500 kHz |
| Width | 3.91 (mm) |
| Length | 8.65 (mm) |
| Height | 1.58 (mm) |
| Package Type | SOIC |
| Minimum Operating Temperature | 0 °C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pwm Controller Type | Current Mode |
| Rise Time | 50 (ns) |
| Maximum Operating Temperature | +70 °C |
| Pin Count | 14 |
| Topology | Boost, Buck, Flyback, Forward |
Inventory for the UC3844AD by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
28,800
|
282 x $1.06
|
Visit Site | |
| Texas Instruments |
|
|
Visit Site | |
| Verical |
9,900
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the UC3844AD
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.