Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
UCC2804D
12V, 1A low power BICMOS 1MHz current mode PWM with 12.5V/8.3V UVLO and 50% duty cycle, -40C to 1
Availability: In Stock
Package Type: SOIC-8
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the UCC2804D by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Simulation Models
- More
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
Simulation Models
Simulation Link
Download ModelMore
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the UCC2804D
| Part Name | UCC2804D |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Life Cycle Status | End of Life |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Pin Count | 8 |
| Rise Time | 41 (ns) |
| Dimensions | 4.9 x 3.91 x 1.58 (mm) |
| Output Current (A) | 1 A |
| Fall Time | 44 (ns) |
| Control Method | Current |
| Maximum Switching Frequency | 1000 kHz |
| Width | 3.91 (mm) |
| Length | 4.9 (mm) |
| Package Type | SOIC |
| Maximum Duty Cycle | 50 (%) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Height | 1.58 (mm) |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Topology | Boost, Flyback, Forward |
Inventory for the UCC2804D by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
363
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
18,149
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
5,500
|
99 x $3.05
|
Visit Site | |
| Texas Instruments |
29,217
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the UCC2804D
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.