Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
UCC2813D-3
Economy low power BICMOS 1MHz current mode PWM with 4.1V/3.6V UVLO, 100% duty cycle, -40C to 85C
Availability: In Stock
Package Type: SOIC-8
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the UCC2813D-3 by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Simulation Models
- More
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
Simulation Models
Simulation Link
Download ModelMore
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the UCC2813D-3
| Part Name | UCC2813D-3 |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Life Cycle Status | Obsolete |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Pin Count | 8 |
| Rise Time | 41 (ns) |
| Dimensions | 4.9 x 3.91 x 1.58 (mm) |
| Output Current (A) | 1 A |
| Fall Time | 44 (ns) |
| Control Method | Current |
| Maximum Switching Frequency | 1000 kHz |
| Width | 3.91 (mm) |
| Length | 4.9 (mm) |
| Package Type | SOIC |
| Maximum Duty Cycle | 100 (%) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Height | 1.58 (mm) |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Topology | Boost, Flyback, Forward |
Inventory for the UCC2813D-3 by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
4,383
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
2,570
|
270 x $1.29
|
Visit Site | |
| Texas Instruments |
72,899
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the UCC2813D-3
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.