Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
UCC28C43DR
Industrial, 20-V, low-power current-mode PWM controller, 8.4-V/7.6-V UVLO, 100% duty cycle
Availability: In Stock
Package Type: SOIC-8
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the UCC28C43DR by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Simulation Models
- More
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
Simulation Models
Simulation Link
Download ModelMore
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the UCC28C43DR
| Part Name | UCC28C43DR |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Number Of Outputs | 1 |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 20 V |
| Maximum Source Current (A) | -1 (mA) |
| Maximum Switching Frequency | 1 MHz |
| Maximum Sink Current (A) | 14 (mA) |
| Maximum Supply Current (A) | 2.3 mA |
| Output Voltage (V) | 20 V |
| Package Type | SOIC |
| Pin Count | 8 |
Inventory for the UCC28C43DR by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
901
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
92,220
|
1,330 x $0.23
|
Visit Site | |
| Arrow Europe |
10,000
|
|
Visit Site | |
| Texas Instruments |
20,470
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the UCC28C43DR
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.