Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
UCC2946D
-40°C to +90°C, microprocessor supervisor with watchdog timer
Availability: In Stock
Package Type: SOIC-8
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the UCC2946D by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the UCC2946D
| Part Name | UCC2946D |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Number Of Supervisors | 1 |
| Manual Reset | Yes |
| Dimensions | 4.9 x 3.91 x 1.58 (mm) |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 5.5 V |
| Watchdog Timer | Yes |
| Minimum Monitored Voltage (V) | 1.23 (V) |
| Minimum Operating Supply Voltage (V) | 2.1 V |
| Package Type | SOIC |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Operating Temperature | +95 °C |
| Pin Count | 8 |
| Maximum Reset Active Time | 320 (ms) |
Inventory for the UCC2946D by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
44,502
|
67 x $4.49
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
13,600
|
108 x $2.79
|
Visit Site | |
| Texas Instruments |
|
|
Visit Site | |
| Verical |
16,235
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the UCC2946D
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.