Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
ULQ2003ADR
50-V, 7-ch darlington transistor array
Availability: In Stock
Package Type: SOIC-16
CAD Models: Footprint
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the ULQ2003ADR by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
The 2D model for this
part is not available.
The Exact Symbol for this part is not available.
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the ULQ2003ADR
| Part Name | ULQ2003ADR |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Life Cycle Status | Obsolete |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Transistor Type | NPN |
| Dimensions | 9.9 x 3.91 x 1.58 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Width | 3.91 (mm) |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage (V) | 1.6 V |
| Maximum Collector Emitter Voltage (V) | 50 V |
| Height | 1.58 (mm) |
| Maximum Continuous Collector Current (A) | 500 mA |
| Length | 9.9 (mm) |
| Package Type | SOIC |
| Number Of Elements Per Chip | 7 |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Pin Count | 16 |
| Transistor Configuration | Common Emitter |
Inventory for the ULQ2003ADR by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
45,290
|
655 x $0.46
|
Visit Site | |
| Texas Instruments |
61,907
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the ULQ2003ADR
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.