Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
USB2514BI-AEZG
Microchip USB2514BI-AEZG, USB Controller, 480Mbit/s, USB 2.0, 3.3 V, 36-Pin QFN | Microchip Technology Inc. USB2514BI-AEZG
Availability: Out of Stock
Package Type: QFN-36
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the USB2514BI-AEZG by Microchip and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the USB2514BI-AEZG
| Part Name | USB2514BI-AEZG |
| Manufacturer | Microchip |
| Category | Electronic Components |
| RoHS | True |
| Life Cycle Status | Not Recommended for New Designs |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Dimensions | 6.15 x 6.15 x 0.95 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Esd Protection | Yes |
| Power Supply Type | Single |
| Protocols Supported | USB 2.0 |
| Data Rate | 480 (Mbps) |
| Length | 6.15 (mm) |
| Height | 0.95 (mm) |
| Number Of Transceivers | 1 |
| Width | 6.15 (mm) |
| Typical Single Supply Voltage (V) | 3.3 V |
| Package Type | QFN |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Ic Type | Transceiver IC |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Pin Count | 36 |
No issues have been reported for the USB2514BI-AEZG
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.